۱۳۹۱ دی ۹, شنبه

نکاتی مهم پیرامون عمل ارکیوکتومی( برداشتن بیضه ها )

نکاتی مهم پیرامون عمل ارکیوکتومی( برداشتن بیضه ها )

(همانطور که میدانیم عمل ارکیوکتومی قبل از شروع هورمون درمانی توسط بسیاری از جراحان و دکترهای غدد توصیه می شود. انجام این عمل برای کاهش عوارض هورمون درمانی لازم است.
۱- وقتی در بیمارستان بستری شدید تحت هیچ شرایطی از مریض تخت بغلی و یا همراهانش خوراکی قبول نکنید مخصوصا اگر خانگی و دست ساز باشد. ( برای من یک اتفاق بسیار ناخوشایند پیش آمد که به حالت سکته افتادم. نمونه ای از خوراکی را دادم به آزمایشگاه برای نمونه برداری و بررسی بیشتر)

2- به هیچ عنوان به مریض های هم اتاقی و همراهانشان نگویید که ترنس هستید و برای عمل ارکیوکتومی آمده اید و کلا درد دل زیاد نکنید و سرتان به کار خودتان باشد و از هر گونه جلب توجه خودداری کنید. اگر از شما پرسیدند میتوانید بگویید سنگ مثانه دارید. 

3- بهتر است در هفته هایی که وسط آن تعطیلی زیاد است خود را بستری نکنید چون احتمال اتلاف وقت و یا به تعویق افتادن عمل زیاد است. مخصوصا اگر بیمارستان دولتی باشد و سر دکتر جراح هم شلوغ باشد. 

4- مواظب باشید قبل و یا بعد از عمل سرما نخورید. سرفه کردن و عطسه های پیاپی ممکن است باعث وارد آمدن فشار بر ناحیه عمل شود.

5- از آنجا که به احتمال زیاد در بخش اورولوژی بستری می شوید مواظب باشید از سایر بیماران مریضی نگیرید. مخصوصا موقع رفتن به دستشویی و یا حمام مراقب باشید چون عفونت های کلیوی و ادراری در بخش اورولوژی بسیار شایع است.

6- نتیجه آزمایشات ایدز و هپاتیت و هورمون و همینطور کپی مجوز پزشکی قانونی را به همراه داشته باشید.

7- از حرکات شدید و تند بدنی بعد از عمل خودداری کنید. من چند روز بعد از عمل خونریزی کردم که با مراجعه مجدد به دکتر فقط پانسمان عوض شد و آنتی بیوتیک جدید تجویز شد. خدا را شکر بخیه ها پاره نشده بود. باید مدارا کنید.
کم شدن خونریزی در این عمل شبیه پریود هست یعنی تدریجی هست و نباید یک شبه انتظار بند آمدن خونریزی را داشته باشید. میتوانید از سه لایه گاز استریل برای پوشاندن محل عمل استفاده کنید. پوشیدن شورت تنگ بر روی گاز استریل به بهبودی شما کمک می کند و گار استریل را ثابت نگاه می دارد.

8- لزومی ندارد برای مراجعه به دکتر غدد عجله کنید. من پیش دکتر غدد که رفتم به من ویتامین دی داد بعلاوه دوز پایین استروژن کونژگه و در ضمن به من گفت لزومی نداشت انقدر زود بیام برای هورمون درمانی. من استروژن را فعلا مصرف نکرده ام تا حالم کاملا خوب شود ولی ویتامین دی را مصرف کرده ام.

نویسنده : بیتاب

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر