۱۳۹۱ بهمن ۵, پنجشنبه

جراحی و درمان تغییر جنسیت نارضایتی جـنسیتی

جراحی و درمان تغییر جنسیت  نارضایتی جـنسیتی

شايد گهگاه شنيده باشيد که فردي با جراحي جنسيت خود را تغيير داده است. و در ذهن خود  سئوالات بسياري  در اين زمينه ايجاد شده که: چرا فردي چنين تصميمي را ميگيرد؟ چرا در علم پزشکي چنين مطالعاتي انجام شده؟ چرا يک پزشک  حاضر به انجام چنين عملي ميگردد؟ و جالب اينکه چگونه در ايران بطور فانوني نيز چنين اعمال جراحي انجام مي گيرد. براي جواب به اين
سئوالات ابتدا لازم است بيماري  نارضايتي جـ.نـ.سـ.يـ.تي ( Transsexualism ) که منجر به تصميم بيمار و پزشک به تغيير جنسيت ميگردد را توضيح دهيم.

نارضايتي جـ.نـ.سـ.يـ.تي
همانگونه که از ترجمه لغوي آن مشخص است منظور بيماري است که فرد از جنسيت خود راضي نيست و تمايل شديد به تغيير در جنسيت خود دارد. در اين بيماري وضعيت ظاهري جسمي و جـ.نـ.سـ.ي، ارگانهاي داخلي جـ.نـ.سـ.ي و سيستم هورموني و کروموزومي کاملا در سلامت بسر مي برد ولي فرد ار نظر ذهني و روحي منکر صحت نوع جنسيت خود ميباشد و به عبارتي معتقد به وجود اشتباه در نوع جنسيت خود و عدم رضايت از آن به حدي که باعث آزار شديد روحي و در نهايت تصميم قطعي به تغيير در جنسيت خود خواهد شد.

تفاوت اين بيماري با بيماري دوجـ.نـ.سـ.ي در اين است که بيماران دوجـ.نـ.سـ.ي داراي اختلال ظاهري در اندام تناسلي و اندامهاي داخلي جـ.نـ.سـ.ي و سيستم هورموني جـ.نـ.سـ.ي مي باشد و معمولا نماي ظاهري از اندام هر دو جنس را دارد. درحالي که بيماران ترنسـ.کـ.شـ.وال  از نظر جسمي کاملا سالم ولي از نظر روحي با مشکل فراوان روبرو هستند.
شيوع اين بيماري در جامعه در کشور ايران بررسي نشده، ولي در آخرين بررسي انجام شده در کشور  هلند بدين صورت بوده که در مردان 1 در 11900 و در زنان 1 در 30400 بوده است. يعني در مردان نزديک به 3 برابر شايعتر از زنان است. و همچنين  بيماري به نسبت شايعي محسوب ميشود.

تشخيص اين بيماري  معمولا توسط خود بيمار انجام ميگيرد و فرد درحالي که ظاهرا سالم است ولي تمايلات شديد رفتاري مطابق با جنس مخالف خود را دارد. و لازم است اين علامت بطور مداوم و حداقل براي 2 سال طول کشيده باشد. بدين معني که مثلا فرد مردي است که رفتاري کاملا زنانه ، و با تمايلات جـ.نـ.سـ.ي با گرايش به مردان به گونه اي  که خود را زن ميداند و تمايل شديد به پوشيدن لباس زنانه ، آرايش زنانه و در نهايت در صورت امکان تصميم و اقدام به تغيير جنسيت خود ميکنند.

براي درک  شرايط  روحي اين بيماران فرض کنيد فردي که ظاهرا مرد است ولي از نظر  روحي احساس کاملا زنانه دارد؛ بدين معني که با پوشيدن کت وشلوار باعث ناراحتي و بيقراري وي ميگردد. او شديدا تمايل به پوشيدن لباس باز و دامن در ميهماني ها و پوشيدن مانتو در جامعه دارد ولي امکان آن را ندارد. ديگر اينکه او  در  محل  تحصيل  و يا  کار،  در  بين ساير مردان  و رابطه نزديک  با آنان زندگي ميکند ولي تمايل شديد جـ.نـ.سـ.ي نسبت به آنان دارد. و درحالي که از نظر روحي در بين زنان احساس آرامش و راحتي خواهد کرد ولي اجازه  روابط نزديک با آنان را ندارد. چنين شرايطي باعث ميگردد فرد دچار اضطراب و اغتشاش در شرايط روحي فرد گردد.

بررسي هاي پزشکي معاينه فيزيکي و  کروموزومي و هورموني ، سلامت کامل را نشان ميدهد ولي بررسي هاي روانپزشکي اضطراب و گاهي افسردگي ناشي از احساس عدم رضايت از جنسيت و انکار جنسيت خود را دارند. از نظر علت شناسي ، هنوز علت و عامل ايجاد  کننده  اين  بيماري   ناشناخته  است.  با توجه به   نرمال  بودن  سيستم هورموني جـ.نـ.سـ.ي ،  بنظر  ميرسد  اختلال  در مرکز  تمايلات  جـ.نـ.سـ.ي  در مغز،  در محلي   بنام (bed nucleus of stria terminalis )  باشد. که عامل ناشناخته و احتمالا چند فاکتور در آن دخيل است.

درمان اين بيماري چيست؟
اين بيماري درمان پذير  نيست و لاعلاج محسوب ميگردد، و درمان آن تغيير در جنسيت به روش هورموني و همراه با جراحي  ميباشد.

استراتژی و خط مشی درمان:
تشخیص:
اولین مرحله درمان، تشخیص صحیح و قطعی میباشد. چون با درمان هورمونال و جراحی سیر را برگشت ناپذیر بایستی  درنظر گرفت. همانگونه که در قسمت اول نیز گفته شد تشخیص معمولا توسط خود فرد صورت میگیرد و اغلب با تائید دوستان و خانواده همراه است. و لازم است این نارضایتی جـ.نـ.سـ.يتی بطور مداوم و حداقل برای دو سال استمرار داشته باشد. < اقتباس از مجله ارولوژی اروپا may 2006  > .

تائید دوستان و خانواده بر اساس مشاهده رفتار و تمایلات فرد مطابق با جنس مخالف واستمرار علائم طی مدت طولانی خواهد بود. البته عملا در موارد مشاهده شده در کلینیک توسط اینجانب مقاومت و مخالفت شدید خانواده و سعی در درمان، جهت اثبات سلامت جـ.نـ.سـ.ي به خود فرد میباشد که چون مشکل در روان فرد و برای بیماران ترنس غیر قابل برگشت میباشد، تلاش خانواده موفق نم یباشد و حداکثر با تهدید فرد به طرد از خانواده منجر به اجباره فرد به تحمل شرایط موجود خواهد شد ، که منجر به عوارض روحی و افسردگی و حتی امکان خطر خودکشی نیز میباشد.

یررسی روانشناختی:
تشخیص و تائید بیماری  transsexualism  توسط روانپزشک صورت میگیرد و در طی فاز تشخیصی دو مقوله بایستی بررسی گردد:
1- تشخیص صحت شدت بیماری نارضایتی جـ.نـ.سـ.يتی .
2- دادن اطلاعات در باره پروسه درمان شامل امکان و محدودیتهای درمان هورمونی و جراحی است.
حتی با وجود کرایتریا و نشانه های قطعی و مشخص برای تشخیص این بیماری، ولی باز اعمال تشخیص قطعی این بیماری برای روانشناس و روانپزشک مشکل میباشد و لازم است این تشخیص توسط دو متخصص ارشد و مجرب تائید گردد. خانواده بیمار نیز اغلب احتیاج به مشاوره و کمک مشاوره ای  روانشناسی دارند.

آزمایش زندگی واقعی:
زمانی که درمان هورمونی آغاز میگردد و حتی قبل از شروع آن، لازم است فرد زندگی با مشخصات جنس مخالف را بطور واقعی و عملی تست کند. بدین صورت که برای زمان طولانی و تمام وقت، بایستی مطابق میل جـ.نـ.سـ.ي و جنسیت جدید خود لباس بپوشد و نام جدید خود را انتخاب کند.
قبل از انجام عمل جراحی غیرقابل برگشت لازم است این فرم زندگی جدید برای حداقل یک سال تمام وقت ادامه یابد و سپس تصمیم قطعی به جراحی گرفته شود.

بررسی کلنیکی:
شامل معاینه کامل فیزیکی و بررسی های آزمایشگاهی شامل مطالعات بیوشیمیائی خون و هورمونی و کاریوتیپ و بررسی کروموزومی است. تعین وضعیت وزن و فشارخون جهت مقایسه و پیگیری طی درمان هورمونی لازم است.
همچنین جهت بیماران مرد که داوطلب تبدیل به جنسیت زن هستند، جمع آوری و فریز اسپرم در بانک اسپرم،  چون پس از درمان هورمونی فرد نابارور خواهد شد. تا در صورت  تمایل به باروری در آینده بتوان از ذخیره اسپرم استفاده کرد.

درمان هورمونی در تغییر جنسیت
در درمان هومونی 2 هدف دنبال میگردد:
1- مهار محور هیپوتالاموس، هیپوفیز به غدد جـ.نـ.سـ.ي که منجر به کاهش ترشح تستوسترون یا استرادیول میگردد. و درنتیجه علائم جـ.نـ.سـ.ي ثانویه که مربوط به جنسیت اولیه و اصلی فرد است در حد امکان کاهش یابد.
به هرحال از بین رفتن کامل علائم جـ.نـ.سـ.ي اصلی فرد با درمان هورمونی به تنهائی امکانپذیر نیست.

2- ایجاد علائم جـ.نـ.سـ.ي مشخصه جنس جدید مورد نظر.
رژیم درمانی شامل انواع استروژن ها، پروژسترون ها، و یا آندروژنهاست. که در مکاتب مختلف پزشکی برنامه های متفاوتی ارائه شده است. و هنوز یک برنامه رژیم درمانی خاص بصورت واحد وجود ندارد.

هورمون درمانی جهت تبدیل مرد به زن:
آنتی آندروژن:
چندین گروه دارو جهت مهار آندروژن (هورمون جـ.نـ.سـ.ي مردانه)، و یا عمل آن وجود دارد و با مهار عملکرد آندروژنها باعث کاهش بافت عضلانی و مردانه میگردد.
برای این منظور در اروپا بیشتر سیپروترون استات مصرف میگردد. و همچنین از مهار کننده های آندروژنی غیر استروئیدی مثل فلوتامید میتوان استفاده کرد. این دارو علائم ظاهری مردانه را از بین میبرد ولی بطور ثانوبه میزان تستوسترون را بالا میبرد.
داروی دیگر بدین منظور مهار کننده های محور هیپوتالاموس هیپوفیز است مثل دکاپپتیل که به مصرف ماهیانه قابل استفاده است. 

همچنین درمان با فیناسترید 1mg یا مینوکسیدیل جهت درمان طاسی و تبدیل فرم رویش موی مردانه به زنانه مصرف میگردد.
در بیماران تزنسـ.کـ.شـ.وال غیر بالغ با مهار کننده های هیپوتالاموس ، تکمیل بلوغ را به تاخیر میاندازند تا در زمان درمان اصلی اقدام جهت تغییر جنسیت به شکل بهتری امکانپذیر باشد.

استروژن ها:
استروژن ماده اصلی برای ایجاد علائم زنانه در بیماران مرد است که تمایل به زن شدن دارند. در بیشتر مراکز از استروژن خوراکی استفاده میگردد. دوز بالاتر دارو تاثیری در سرعت ایجاد علائم زنانه ندارد. و فقط عوارض را بیشتر میکند.
درمان با استروژن موجب ایجاد سینه زنانه و تغییر تجمع بافت چربی به فرم زنانه، یعنی تجمع چربی  در باسن و ران، نرمی پوست، کاهش موی بدن و کاهش یا توقف ریزش موی مردانه، کاهش باروری و کاهش نعوظ آلت خواهد شد.

حداکثر تغییر در علائم جـ.نـ.سـ.ي با 2 سال درمان ایجاد میگردد. و پس از آن تغییر بیشتری با درمان هورمونی صورت نمیگردد.
درمان هورمونی با استروژن و یا آنتی آندروژن باعث تغییر کیفیت صوت به فرم زنانه در مردان نمی گردد و جهت آن ممکن است لازم به ارجاع به مراکز اختصصاصی  گفتار درمانی باشد.

پروژسترون:
گرچه اندیکاسیون و نیاز قطعی درمان با پروژسترون مشخص نشده است ولی در برخی از بیماران ترنسـ.کـ.شـ.وال  مرد به زن دیده شده که درمان با پروژسترون، تمایلات جنس زنانه و رشد سینه ها را بهتر میکند.
  
درمان هورمونی جهت تبدیل جنسیت زن به مرد
هدف از درمان هورمونی در بیماران نارضایتی جنسیتی زن به مرد (female to male transsexual) ایجاد علائم مردانه شامل فرم بدن مردانه و قطع خونریزی قاعدگی و ایجاد شکل رویش موی مردانه (شامل فرم موی سر به فرم طاسی مردانه و رویش موی صورت و بدن و تبدیل فرم رویش موی ناحیه تناسلی از شکل مثلثی با راس پائین زنانه به ذوزنقه ای مردانه) است.
پایه درمان هورمونی در این بیماران، فراورده های تستوسترون میباشد که متداولترین، درمان با تستوسترون استراز به میزان 125-250 mg  عضلانی هر 3-2 هفته است .
درمان جایگزین، داروهای خوراکی یا موضعی با جذب از طریق پوست است. اصول ، با درمان بیماران هیپوگنادیسم مشابه است.

با درمان آندروژنی تغییرات زیر بصورت پایدار ایجاد میگردد:
1- تغییر در طنین صوت به فرم مردانه پس از 10-6 هفته درمان.
2- بزرگ شدن کلیتوریس(clitoris)  البته در افراد مختلف به میزانی متفاوت.
3- کوچک شدن پستانها در حد ملایم.
4- افزایش تمایلات جـ.نـ.سـ.ي.
5- ایجاد آکنه
6- افزایش موی صورت و بدن .
7- طاسی سر به فرم مردانه.

سایر تغییرات  شامل افزایش قد در بالاتنه، افزایش وزن و تغییر رفتار در افزایش علاقه اجتماعی و جـ.نـ.سـ.ي کاهش چربی ناحیه باسن است.
گاهی با این درمان خونریزی قاعدگی قطع نمیگردد و احتیاج به اضافه کردن داروهای پروژسترونی میباشد.
اگر درمان بصورت موضعی و از طریق جذب پوستی با هورمون صورت گیرد داروی پروژسترونی نیز تقریبا همیشه لازم است.

درمان هورمونی پس از انجام جراحی:
برخی مراکز میزان داروهای استروژنی را پس از خارج کردن بیضه ها به نصف میزان قبل از جراحی کاهش میدهند و بقیه مراکز با همان دوز ادامه میدهند.
دلیل ادامه درمان با با استروژن پس از خارج کردن بیضه ها حفظ ظاهر زنانه و بهبود کیفیت استخوانی خهت جلوگیری از کاهش دانسیته استخوانی و (osteprosis)  است.
پس از خارج کردن تخمدان ها در زنان تغییر جنسیت یافته به مرد، بایستی درمان با آندروژن، جهت حفظ علائم ظاهری مردانه و جلوگیری از پوکی استخوان (osteprosis ) ادامه یابد

تکنیک جراحی تغییر جنسیت
جراحی تبدیل مرد به زن:
پس از گذشت مراحلی که در قسمتهای قبلی توضیح داده شد، شامل درمان هورمونی و دوره تست رفتاری در بیماران نارضایتی جـ.نـ.سـ.يتی ،تصمیم به اقدام جراحی جهت تغییر دائمی جنسیت گرفته میشود.
روشهای متعدد جراحی جهت تبدیل جنسیت مرد به زن وجود دارد. اقدام مشترک در تمام روش ها برداشتن بیضه هاست. برداشتن بیضه ها بعنوان اقدام تکمیلی در درمان هورمونی میباشد.
برداشتن آلت و کیسه بیضه ( اسکروتوم ) بسته به روش جراحی مورد نظر جراح، جهت بازسازی اندام تناسلی زنانه ( واژن و ولو ) ممکن است بطور کامل و یا ناقص انجام گیرد.

- استفاده از پوست آلت و اسکروتوم جهت بازسازی اندام تناسلی زنانه:
در این روش پوست آلت و اسکروتوم حفظ شده و بیضه و بافت نعوظی آلت (کورپوس کاورنوزوم) برداشته میشود. مجرا آزاد شده و و با تخلیه بافت کورپوس کاورنوزوم، حفره ای در لگن ایجاد میگردد. با برعکس کردن پوست آلت (invert  کردن پوست آلت) و بداخل راندن پوست، حفره ای ایجاد میگردد که تشکیل واژن را در اندام تناسلی زنانه میدهد.

از پوست کیسه بیضه برای تشکیل لبهای بزرگ و کوچک  اندام تناسلی زنانه استفاده میگردد. بدین فرم که با برش در قسمت بین پوست آلت و کیسه بیضه به شکل Y و ترمیم به شکل V   حفره واژن بداخل پوست اسکروتوم  قرار گرفته سپس با چین دادن پوست کیسه بیضه در دو طرف ، نمای لبهای بزرگ و کوچک اندام تناسلی زنانه را تشکیل میدهد.
سپس با تغییر وضعیت محل مجرا به قسمت بالائی حفره واژن ، نوک مجرا به شکل nipple  ترمیم میگردد. و قسمت اضافی مجرا برداشته میشود.

پوست قسمت سر آلت که درطی عمل invert شدن به قسمت داخلی حفره واژن تبدیل شده، و در داخل لگن قرار دارد پس از باز کردن دیافراگم لگنی در قسمت پرینه، بین رکتوم و مثانه در زیر صفاق به قسمت خلفی مثانه فیکس میگردد. در این روش شبیه ترین حالت به  شکل اندام تناسلی زنانه ایجاد میگردد

استفاده از روده جایگزین واژن در جراحی تبدیل مرد به زن:
در این روش آلت و بیضه ها و کیسه بیضه بطور کامل برداشته میشود و سر مجرا به شکل nipple در محل خود فیکس میگردد، سپس با استفاده از قسمتی از روده کوچک یا بزرگ (ایلئوم و یا سیگموئید) قسمت پرخون و مناسبی از روده بطول حدود 20 سانتیمتر اتنخاب شده و از روده جدا  کرده و دو سر روده پیوند زده میشود.

روده  مجزا شده را ابتدا با مسدود کردن یک سر آن و عبور دادن سر باز از طریق شکم و فاصله بین رکتوم و مثانه از مسیر دیافراگم لگنی به پرینه (بین مقعد و مجرای ادرار) به بیرون پیوند زده میشود. و درواقع مدخل واژن را میسازد.

در این روش حفره ای ایجاد میشود که قابلیت دخول آلت و نزدیکی را خواهد داشت ولی نمای ظاهری آن در حد روش قبلی طبیعی نخواهد بود همچنین ترشحات روده دائما وجود دارد و به بیرون تراوش میکند که گاه حالت ناراحت کننده ای  برای فرد ایجاد میکند.
باید به خاطر داشت این افراد ظاهری زنانه با رفتاری زنانه، و پس از درمان هورمونی حتی با سینه ای  به شکل طبیعی خواهند داشت ولی توانائی باروری نخواهند داشت.

۲ نظر:

  1. سلام ببخشید محمد جان میتونی اطلاعاتی در مورد دکترهایی که خارج از ایران چه در تایلند چه در کشورهایی دیگه که عمل متو رو با کیفیت عال ی انجام میدن در اختیارمون قرار بدی

    پاسخحذف
  2. پاسخ شما در لینک زیر موجود است

    ● آدرسهای جراحان، سایتها و بیمارستانهای خارج

    http://helpts.blogspot.se/search/label/%E2%97%8F%20%D8%A2%D8%AF%D8%B1%D8%B3%D9%87%D8%A7%DB%8C%20%D8%AC%D8%B1%D8%A7%D8%AD%D8%A7%D9%86%D8%8C%20%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%AA%D9%87%D8%A7%20%D9%88%20%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D9%87%D8%A7%DB%8C%20%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%AC

    پاسخحذف