۱۳۹۱ بهمن ۵, پنجشنبه

لیپوساکشن

لیپوساکشن

توضیحات مدیر وبلاگ :  ترنسهای FTM که داری سینه های بسیار کوچک هستند می توانند با مشورت و تشخیص پزشک معالج، جهت تخلیه سینه از تکنیک لیپوساکشن استفاده نمایند. همچنین افرادی که سینه های بزرگی دارند و مایلند میزان برش روی سینه انها کمتر باشد و یا بدون برش عمل تخلیه سینه را در چند مرحله انجام دهند معمولا دکتر در مرحله اول با استفاده از تکنیک لیپوساکشن محتویات دورن سینه را تخلیه میکند و بعد از ۶ ماه که پوست های سینه تقریبا جمع تر شده عمل های دیگر را برای برداشتن پوست با برش یا بدون برش انجام می دهند. 

لیپوساکشن چیست؟
عمل جراحی شامل خارج کردن چربی زیرپوستی با استفاده از کانولای متصل به پمپ تخلیه‌کننده است. ”کانولا“ میلهٔ کوچک حاوی سوراخ‌های فراوان است که از طریق برش‌های کوچک ۵ تا ۶ میلی‌متری وارد فضای زیر پوست می‌شوند.
در مورد تصمیم‌گیری به انجام این عمل‌ها در بیشتر موارد شک و تردید ایجاد می‌شود، اما بررسی آغاز این عمل‌ها نشان می‌دهد که چنانچه بیمارهای نیازمند به جراحی‌های زیبائی، به پزشک متخصص این کار مراجعه نمایند و درست راهنمائی شوند، در بیشتر موارد، این عمل‌ها بی‌خطر و به دور از عارضه می‌باشد. از جملهٔ این عمل‌های زیبائی، ”لیپوساکشن“ است که شایعه‌های فراوانی در مورد انجام این عمل وجود دارد.

● لیپوساکشن چیست؟
عمل جراحی شامل خارج کردن چربی زیرپوستی با استفاده از کانولای متصل به پمپ تخلیه‌کننده است. ”کانولا“ میلهٔ کوچک حاوی سوراخ‌های فراوان است که از طریق برش‌های کوچک ۵ تا ۶ میلی‌متری وارد فضای زیر پوست می‌شوند. در این روش، رگ‌های خونی و عصب‌رسانی به پوست محل عمل، حفظ می‌شود. با کاهش حجم چربی، پوست روئی به مرور زمان به دقت‌ عضلانی زیرین، نزدیکتر شده و مانع می‌شود که در نهایت منجر به اصلاح کانتور بدن می‌شود.

● عنوان‌هائی از جمله لیپوساکشن، اولتراسونیک و ... که در تبلیغات به‌کار می‌روند، چیست؟
اساس لیپوساکشن یک چیز است و آن، تخلیهٔ چربی‌ها می‌باشد. اولتراسوند، ویبریشن و ... دستگاه‌های مختلف با کاربردهای گوناگون می‌باشند که هر یک دارای مزیت‌ها و عیب‌هائی هستند. به‌عنوان نمونه در ”اولتراسوند“ سوراخ‌های لازم برای ورود ”کانولا“ باید بزرگتر بوده، احتمال ایجاد سوختگی و آسیب حرارتی بیشتر است. در مجموع باید گفت که انجام ”لیپوساکشن“ خوب، به تجربهٔ جراح پلاستیک و تکنیک درست وابسته است. استفاده از این دستگاه‌ها، روش‌های فرعی می‌باشند.

● آیا وجود بیماری‌های دیگر، مانعی برای عمل محسوب می‌شوند؟
وقتی بیمار مراجعه می‌کند، باید سابقهٔ کاملی از بیماری‌های خود و داروهای مصرفی را بیان نماید. بیماری‌هائی مانند بیماری قند، فشار خون بالا، حتی بیماری‌های عروقی قلبی با ریوی، همچنین مصرف داروهائی مانند ”کورتون“ ممانعتی برای عمل نیستند، بلکه بیمار قبل از عمل نیاز به معاینه توسط متخصص بی‌هوشی مربوطه و نیز مشاوره توسط متخصص داخلی و قلب دارد تا جهت جراحی‌ با اقدام‌های لازم آماده شود. در صورت مصرف قرص ضدبارداری، باید این دارو سه هفته قبل از عمل، قطع شده و تا دو هفته بعد از عمل، مصرف نشود. همچنین داروهائی مثل ”آسپرین“ و ”ویتامین e“ از ۱۰ روز قبل از عمل، باید قطع شوند. 
نکته : افراد ترنس FTM , MTF  نیز حهت هر گونه عمل حراحی باید یک ماه یا حداقل ۱۰ روز قبل از انجام عمل استفاده از هورمون را فطع نمایند. زیرا هورمون تراپی احتمال لخته شدن خون را کاهش داده و می تواند منجر به خونریزی بعد از عمل گردد. هر چند پزشکان در این مورد اتفاق نظر یکسانی ندارند. ولی اینجانب به دفعات در سایت های پزشکان جراح ماهر تغییر جنسیت در دنیا ترجمه کرده ام که یکی از تاکیدها و توصیه هایشان قطع هورمون ۱ ماه قبل از انجام هر گونه عمل جراحی است.

● آیا این عمل جراحی نیاز به بستری دارد؟
بستگی به مقدار چربی‌های ساکشن شده، دارد. به‌طور معمول حجم‌های کمتر از ۵ لیتر بعد از چند ساعت، قابل ترخیص است. اگر حجم بیشتر بوده و یا فرد دچار بیماری‌های همراه باشد، بهتر است شب را در بیمارستان بماند.

● آیا عمل لیپوساکشن تحت بیهوشی کامل انجام می‌شود؟
در بیشتر موارد، ”لیپوساکشن“ تحت بی‌حسی موضعی و با حمایت تیم بیهوشی که علامت‌های حیاتی بیمار را به‌طور مرتب کنترل کرده و به او آرام‌بخش و مسکن جهت تحمل عمل، تجویز می‌کنند، انجام می‌گیرد. در موارد کمی که حجم ساکشن وسیع بوده با این عمل همراه با عمل‌های جراحی دیگر مانند جراحی شکم باشد و یا خود بیمار درخواست نماید، جراحی تحت بیهوشی کامل انجام می‌شود.

● بیمار از چه زمانی می‌تواند فعالیت خود را آغاز کند؟
به‌طور معمول، بیمار تا ۴۸ ساعت در بستر مانده، سپس تحرک آغاز شده و فعالیت‌های عاد ۵ تا ۷ روز پس از عمل از سر گرفته می‌شود. ورزش را پس از ۳ هفته از نرمش و حرکت‌های سبک‌تر می‌توان اغاز کرد. به‌طور معمول، تورم تا ۶ هفته ادامه داشته و پس از آن کم کم فروکش می‌کند. کبودی ۳ تا ۴ هفته ممکن است طول بکشد. خارش، خشکی پوست و کاهش حس ایجاد می‌شود.

● مراقبت‌های پس از عمل شامل چه مواردی می‌شود؟
بیمار باید مطابق دستور پزشک فعالیت خود را آغاز کند. از فعالیت سنگین و ورزش زودتر از زمان تعیین شده، خودداری ند. رژیم غذائی خود را اصلاح نماید. به‌طور معمول، روز سوم پس از عمل می‌تواند دوش بگیرد. همچنین بیمار باید گن توصیه شده توسط جراح را بپوشد تا تورم و کبودی به کمترین حد برسد و نیز تورم، سریع‌تر کاهش یافته و نتیجهٔ نهائی زودتر حاصل شود.

● آیا نیاز به برداشتن پوست به طور همزمان وجود دارد؟
قوام پوست در شکل‌گیری نهائی بسیار مهم است. در مواردی که قوام پوست خوب است، به‌طور معمول پس از عمل، پوست به‌طور کامل جمع می‌شود. در مواردی که به‌ علت چاق و لاغر شدن‌های پشت سر هم، قوام پوست شل شده و کاهش یافته است. برداشتن پوست، همزمان انجام نمی‌شود، بلکه ۶ تا ۹ ماه پس از عمل صبر می‌کنیم تا بیشترین جمع‌شدگی پوست رُخ دهد، سپس در نواحی که پوست آویزان می‌ماند،اقدام به برداشتن پوست اضافه با جراحی می‌کنیم.

● لیپوساکشن چه عوارضی ممکن است داشته باشد؟
عوارض ”لیپوساکشن“ به دو دسته تقسیم می‌شوند:
یک سته شامل عوارضی است که به دنبال هر عمل جراحی ممکن است پیش آید مانند خونریزی (در افراد با سابقهٔ بیماری های خونی یا مصرف داروهائی مثل آسپرین قبل از عمل بیشتر است)، عفونت و آمبولی ریه.
دستهٔ دیگر، عوارضی است که مربوط به خود عمل می‌باشد که شایع‌ترین آن، بروز نامنظمی به صورت برجستگی و فرورفتگی است. که نیاز به جراحی اصلاحی در ۵ تا ۱۵ درصد موارد دارد و بیشتر در ساکشن‌های خیلی وسیع با حجم زیاد رخ می‌دهد. به‌طور معمول، رتوش ۶ تا ۹ ماه بعد از عمل باید انجام شود. تغییرهای رنگ پوست به صورت پررنگ شدن و تیرگی پوست ممکن است رخ دهد که گاهی تا ۱۸ ماه پس از عمل باقی است و در موارد نادر ممکن است دائمی شود . کاهش حس و یا بی‌حسی به‌طور تقریبی در همهٔ موارد رخ می‌دهد که پس از ۶ تا ۹ ماه بهبودی می‌یابد.

● آمبولی ریه
این عارضه ناشی از ایجاد لختهٔ خون در پاها است و بیشتر در افراد با بیماری‌های زمینه‌ای مانند چاقی مفرط، بیماری قند بیماری‌های بدخیم، عدم تحرک بیمار، سابقهٔ قبلی آمبولی، اختلال‌های خونی، مصرف قرص‌های ضدبارداری و سن بالای ۴۰ سال رخ می‌دهد. اما در بیمارهائی که سابقهٔ مشکل خاصی ندارند و تمام مشکل‌های خود را به جراح توضیح می‌دهند، بسیار نادر است میزان ان ۱ در هر ۳۸۰۰ مورد از کلیهٔ عمل‌های زیبائی انجام شده است.
● مهمترین مسئله در انتخاب بیمار، تجربه، علم و دانش و مهارت جراح پلاستیک است. ”لیپوساکشن“ باید توسط فوق‌تخصص جراحی پلاستیک انجام شود. بهتر است افراد به تبلیغات گمراه‌کننده و غیرواقعی توجه‌ نکنند، چون ”لیپوساکشن“ یک عمل جراحی مهم است که باید تحت شرایط استریل و در مرکز مجهز انجام شود. در مجموع، اگر بیمار دست انتخاب شده و به‌طور کامل بررسی شود و عمل در مرکزی مجهز و توسط تیم مجرب شامل جراح فوق‌تخصص پلاستیک، متخصص بیهوشی آشنا به این عمل و گروه پرستاری آگاه انجام شود، ”لیپوساکشن“ بهترین و بی‌خطرترین روش اصلاح ”کانتور“ بدن است.
مجله شادکامی و موفقیت


درج دیدگاه بازدیدکنندگان :
نویسنده: رضا راد  /  چهارشنبه 3 شهریور1389 ساعت: 22:51
سلام محمد جان ممنون از مطلب مفید و خوبت
ولی اگه بشه تو ایران هم با بی حسی انجام بشه خیلی عالی میشه
پاسخ : سلام رضا جان
این عمل با بی حس هم قابل انجام است. ولی بستگی به تشخیص دکتر و شرایط بیمار دارد و محلی که باید لای÷وساکشن شود.
اما برای یک فرد ترنس FTM چه سایز سینه بزرگ یا کوجک باشد با بیهوشی عمومی انحام می شود.
به دلیل اینکه سینه باید کامل تخلیه شود و اگر سایز سینه بزرگ هم باشد زمان بیشتری نیاز است و مسلما باید از بیهوشی عمومی استفاده شود
نویسنده: آریا  /   چهارشنبه 3 شهریور1389 ساعت: 23:17
سلام و خدا قوت محمد عزیز
این پست یه جورایی جواب ایمیل منه.ممنونم ازتون و چند تا سوال داشتم.
1.قوام پوست خوب هم که باشه و پوست اضافه ها هر چقدرم که جمع شه ،به نظر میاد اضافه باشه اینطور نیست؟(اونم بدون بیهوشی برمیدارن؟)
2.آیا محتویات درون سینه فقط چربیه؟با توجه به اینکه تعداد زیاد عصب در سینه هست،واقعا بدون بیهوشی و فقط با مسکن تزریقی قابل تحمل خواهد بود؟؟؟(بنظر بسیار دردناک میاد!!!)
3.و قسمت آخرو نفهمیدم "کانتور" بدن یعنی چی؟(که این روش بهترین روش اصلاحشه)
4.شما در ایران کسی رو میشناسید(فوق تخصص جراحی پلاستیک) که این عملو بکنه؟
با تشکر از تلاش ها و پاسخ های همیشگیتون
پاسخ : سلام اریا جان
1. بستگی به سایز سینه دارد. اگر سینه بسیار کوچک باشد که بله خود پوست به راحتی جمع می شود و نیاز به عمل برداشتن پوست هم نیست.
اگر سایز سینه بزرگ یا متوسط باشد فقط بعد از عمل تخلیه پوست های سینه کمی حمع می شود و باید بعد از 6 ماه الی 1 سال عمل برداشتن پوست را انجام داد.
2. غده های شیری در سینه وجود دارد. و باید تخلیه شود .
این عمل برای افراد ترنس مسلما با بیهوشی عمومی انجام می شود و استفاده از بی حسی منظقی نیست.
3 . تمامی جراح های عمومی و پلاستیک این عمل را انجام می دهند. اما باید در انتخاب جراح دقت بسیاری انجام دهید تا دچار عوارض احتمالی نشوید. باید تحقیق کنید و حتما نزد دکتر فوق تخصص جراح پلاستیک ماهر و مسلط به این گونه عمل ها بروید.

نویسنده: مانی  /  پنجشنبه 4 شهریور1389 ساعت: 2:4
خیلی خوب بود داداش دستت درد نکنه . کسی از بچه ها رو ندیدی که ساکشن کرده باشه ولی از بافت عضله هم کنده شده باشه ؟ آخه خیلی از بیمارای دکتر اسکویی شاکی اند که زیادی تخلیه کرده و سینه به سمت داخل غر ( ghor) شده. این تکنیک ساکشن هم مثل همون ساکشن چربیه؟ که خیلیا بعد از جراحی آمبولی می کنن؟
بازم مرسی 
پاسخ : سلام مانی جان
من که تا حالا ندیدم کسی لایپوساکشن کرده باشد و از بافت عضله اش کنده شده باشد ، مگر اینکه نزد یک دکتر جراح عمومی بسیار ناوارد رفته باشد این عملها همان گونه که در مقاله هم نوشته شده بود باید توسط دکتر جراح پلاستیک ماهر و مسلط انجام شود تا دجار عوارض به دلیل بد حراحی شدن نشوید.

لیپوساکشن برای لاغری ، تخلیه چربی ، کوجک یا بزرگ کردن سینه و .... استفاده می شود
در ضمن همن طور که قبلا هم ذکر کرده بودم از انجام هر گونه عمل جراحی توسط دکتر اسکویی اکیدا اجتناب کنبد. ایشان به هیچ عنوان دکتر ماهر و واردی برای این گونه عمل ها نیستند .

و همان طور که خودتان هم عنوان کردید و افراد دیگر هم به دفعات عنوان کرده اند و می کنند و نتایح عمل هایشان را از نزدیک دیده اید، همگی ناراضی هستند و بعضا دجار نفص عضو دایمی نوک سینه شده اند که خود من هم از نزدیک چند نمونه را دیده بودم

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر