۱۳۹۲ اردیبهشت ۲۴, سه‌شنبه

معرفی افراد دگرجنس باور

معرفی افراد دگرجنس باور

هویت جـ.نـ.سـ.ی، حالتی روانشناختی است که از سنین 2-3 سالگی یقین و آگاهی و احساس درونی فرد نسبت به زن یا مرد بودن را منعکس می نماید. والدین با انتظارات قالبی به کودکان می نگرند و این خود سبب می شود
که آنان رفتار متفاوتی با دختر و پسر داشته باشند بنابراین والدین در پدیدهایی نسبت جـ.نـ.سـ.ی نقش اساسی را به عهده دارند. به عقیده بم، ‌اختلال هویت جـ.نـ.سـ.ی (GID)، اختلالی نادر است که در پسران بیش از دختران دیده می شود.

ملاک تشخیص، شامل اصرار در پوشیدن لباس جنس مخالف، ‌ناراحتی مستمر از جنسیت بیولو‍ژیکی و نقش جـ.نـ.سـ.ی, درماندگی بالینی و اختلال در عملکرد می باشد. این افراد اغلب به عنوان دگر جنس خواه شناخته می شوند. علت دقیق اختلال ناشناخته است اما نظریه ها به دلیل ژنتیک،‌ عدم تعادل هورمون ها در دوران نوزادی و کودکی و عوامل روانی اجتماعی همچون تربیت کودک،‌ نگرش های والدین و ترجیح های جـ.نـ.سـ.ی آنان نسبت به فرزندان، ‌افسردگی مادر،‌ مشکلاتی در تعاملات خانوادگی، ‌اشکال در برقراری ارتباطات بهنجار و یا ترکیبی از این عوامل اشاره دارد.

افراد مبتلا به GID به شدت اظهار می دارند که از نوع جنس مخالف می باشند، از جنسیتشان بیزارند و تمایل به زندگی به سبک جنس مخالف دارند. آنان دچار انزوای اجتماعی، افسردگی اضطراب و در نهایت اقدام به خودکشی می شوند. تشخیص این اختلال به عهده روانپزشک یا روان شناس و مصاحبه با بیمار یا اعضای خانواده می باشد.

هدف از ارائه این مقاله معرفی شیوه های درمان روانشناختی در کنار درمان پزشکی، به منظور اصلاح خط سیر اختلال (GID) می باشد. در مورد کودکان GID، پذیرش به دور از قضاوت و شناخت کافی از مشکلات هویت جـ.نـ.سـ.ی آنها حائز اهمیت می باشد. درمان کودکان بر مشکلات ثانوی مانند افسردگی، اضطراب، ایجاد عزت نفس، القای هویت مثبت متناسب با جنسیت بیولوژیکی کودک و مشاوره فردی و خانودگی تمرکز دارد.

همچنین والدینشان به درمان فردی، گروه درمانی و خانواده درمانی ارجاع داده می شوند. برای بزرگسالان نیز درمان فردی، زوج درمانی و درگیر کردن فرد در گروه حمایتی توصیه می شود. برخی بزرگسالان نیز تقاضای درمان هورمونی و جراحی دارند. بدین منظور بیمار حداقل یکسال پیوسته در نقش جنس مخالف زندگی می کند، سپس درمان هورمونی شروع می شود و در نهایت شیوه های جراحی اعمال می گردد.

بنابراین به علت نقش مهم خانواده در ایجاد هویت جـ.نـ.سـ.ی، پیشگیری و درمان اختلال (GID)، شیوه های روان درمانی فردی و خانوادگی در این مقاله به تفصیل ارائه خواهد شد.

کوروش اشکبوس

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر