۱۳۹۲ تیر ۲۲, شنبه

مزیت های تکنیک لاپاراسکوپی در مقایسه با عمل باز در تخلیه رحم و تخمدان

مزیت های تکنیک لاپاراسکوپی در مقایسه با عمل باز در تخلیه رحم و تخمدان

نوشته شده به قلم : محمد آسمانی 92


مزیت های تکنیک لاپاراسکوپی
1. عمل لاپاراسکوپی از نظر زیبایی بسیار حایز اهمیت میباشد. و هیچ اثار برشی بر جای نمی ماند.

2. در این روش شکم باز نمیشود و تنها ۲ تا ۴ سوراخ ۱۰ الی ۵  میلی متری، ( یک سانتی متر ) در سطح شکم به وجود می‌آید. که معمولا یکی از آن سوراخ ها  هم در ناف است.


3. برای افراد ترانسکشوال FTM  که خواهان عمل تخلیه رحم و تخمدان هستند هوشمند ترین گزینه میباشد. به خصوص برای افرادی که از ایجاد اسکار ( برش ) روی شکم خود به طول ۱۰ الی ۲۰ سانتی متر احساس ناراحتی میکنند.4. عفونت و استفاده از آنتی بیوتیک‌ها هم در این روش به مراتب کمتر است.

5. خونریزی، هم در این روش به نسبت کمتر است.

6. مدت زمان بهبودی به طور چشم گیری سریعتر میباشد.

7. به طور مثال بیماری که در صبح جراحی شده , فردا صبح نیز مرخص میشود.

8. حتی میزان نیاز به مصرف آنتی بیوتیک ها , هم در این بیماران کمتر میباشد و بیماران در این تکنیک بعد از عمل عوارض کمتری دارند. به خاطر همین مزایا هم امروزه در تمام دنیا از لاپاراسکوپی برای جراحی استفاده می‌شود.

9. از همه مهمتر اینکه به ‌دلیل دیجیتالی بودن عمل لاپاراسکوپی و استفاده از مونیتور و تصویر، این امکان را برای جراح بوجود می اورد که حین عمل از جایی با جای دیگر ارتباط برقرار کند و تصاویر را برای مشورت از طریق اینترنت حتی برای دیگر جراحان در هر جای دنیا با هر مسافتی که باشند بفرستد. و در صورت نیاز در حین عمل با دیگر جراحان مشاوره نماید.

عملهای قابل انجام با تکنیک لاپاراسکوپی 

‌تقریبا هر نوع عملی که با جراحی باز می‌شود انجام داد را می‌توان با لاپاراسکوپی نیز انجام داد. مثلا جراحی‌هایی مثل کیست تخمدان یا برداشتن رحم و تخمدان بسیار متداول می باشد.


همچنین تکنیک لاپاراسکوپی در جراحی رباط سلیبی پا و رفع تنگی مجاری ادرار و ترمیم زانو و حتی در درمان نازایی هم بسیار کارآمد است و مواردی نظیر انسداد وچسبندگی دیواره رحم، IVF یا کاشت تخمک بارور شده از طریق لاپاراسکوپی نیز انجام می‌شود.

روش جراحی لاپاراسکوپی

این نوع جراحی، با بیهوشی عمومی همراه است. سپس سطح شکم بیمار را برش کوچکی زده و دستگاهی به نام آندوسکوپ وجود دارد که در نوکش دوربین بسیار حساسی است و آن را درون شکم می‌فرستند. و پس از آن، گاز CO2 را وارد شکم بیمار می‌کنند تا شکم باز شود و از ۲ سوراخ دیگر، ابزارهای جراحی وارد می‌شود. 

مثلا اگر قرارباشد رحم خارج شود، برای خارج کردنش از دستگاه دیگری که مثل چرخ گوشت عمل می‌کند استفاده کرده یا از طریق واژن اگر بیمار دخترنباشد، رحم خارج می‌شود.

تازه ترین تحولاتی که در دنیای لاپاراسکوپی روی آن تلاش می‌کنند، این است که همین  ۳ سوراخ سطحی روی بدن را هم ایجاد نکنند و از سوراخ‌های طبیعی موجود بدن ، نظیر سوراخ دهان، بینی، مقعد، واژن و ناف استفاده کنند.

هر جند با تولید و استفاده از ابزار های جدید, در حال حاضر عمل برداشتن رحم و تخمدان و یا برداشتن کسیت تخمدان را به راحتی فقط از طریق سوراخ ناف انجام میدهند. و هیچ گونه برشی در سطح شکم ایجاد نمیشود.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر