۱۳۹۴ دی ۱۶, چهارشنبه

نقد مصاحبه اقای سام گشتاسب با روزنامه نسل فرد با موضوع دوجنسیتی ها مجرم نیستند

نقد مصاحبه اقای سام گشتاسب با روزنامه نسل فرد با موضوع دوجنسیتی ها مجرم نیستند


ابتدا اجازه بدهید توضیح مختصری از قلم خود اقای گشتاسب درخصوص خودش که در وبلاگ شخصیشان نوشته اند قرار بدهیم:

اینجانب سام گشتاسبی اصل کارشناس روانشناسی عمومی متولد ۱۳۵۶ هستم که حدود ده سال سال به صورت علنی در ضمینه بیماری اختلال هویت جنسی (ترنس سکشوالیسم) پژوهش دارم و مفتخر ارائه ۲ کتاب با عنوان اختلال هویت جنسی و جنس سوم و ۱۶ کتاب از زوایای دیگر این بیماری در دست تالیف دارم و در کلینیک پژواک واقع در اصفهان اقدامات زیر را انجام میدهم کلاس های روان درمانی و راهنمایی های حقوقی جهت اخذ مجوز و جلب رضایت خانواده بیماران و مدد کاری

خوب با توجه به تاریخچه که ایشان ار خودشان ارایه کردند به نقد مصاحبه غیرعلمی و پراز اشتباه فاحش ایشان می پرداریم.

اولین اشتباه بسیار بزرگ و غیرعلمی ایشان این است که افراد ترنسکشوال را به عنوان افراد دوجنسیتی معرفی کرده اند و این درحالی است که افراد ترنسکشوال و افراد دوجنسیتی دو قشر کاملا متفاوت از یکدیگرهستند.

برای اشنایی شما مخاطب عزیز تعریف علمی دقیقی از این دوگروه را در زیر ارایه میکنیم

پیش از توضیح علمی افراد ترنسکشوال و دوجنسیتی ابتدا  مفهوم علمی دو واژه #جنس (Sex) و #جنسیت (Gender) را باهم مرور میکنیم

جنس (Sex) یا هویت جنسی(Sexual identity) بیان کننده اندام تناسلی (واژن یا پنیس)، غدد جنسی (بیضه یا تخمدان) و کروموزم ها است. که فردی را براساس این فاکتورها در زمان تولد به عنوان مرد، زن و یا بیناجنس (Intersex اینترسکس یا افرادی که دارای تضاد و اختلافی بین فکتورهای بالا هستند)  تشخیص داده میشود.

جنسیت (Gender) یا هویت جنسیتی( Gender identity ) به تشخیص افراد براساس باور انها در ذهن ومغزشان است یعنی فرد در ذهن و باورش و بدون توجه به اندام جنسی اش خودش را زن، مرد، هردو یا هیچکدام می داند.
#lgbtqapبه چه کسانی ترنسکشوال ها Transsexual گفته میشود؟!

ترنسکشوال، تراجنسی و به اختصار ترنس و یا تی اس که در انگلیسی به صورت Transsexual نوشته میشود.

در افراد #ترنسکشوال  تضاد بین جنس و جنیسیت وجود دارد.

افراد ترنسکشوال داری جنسیت متناقض یا جنس بیولوژیکی خود هستند. مثلا فردی با اعضای جنسی زنانه بدنیا میاید درحالی که جنسیت مغزی و باور ذهنی او از خودش یک مرد است. این تضاد بین جنس و جنسیت در ذهن، رفتار خصوصی و یا رفتار اجتماعی فرد مشخص است. 

در واقع  ترنسکشوال فردی است که تشخیص روانی خود فرد از جنسیتش با اندام‌های جنسی زمان تولدش متفاوت است. ترنسکشوال ها علاقه شدید برای طی کردن مراحل تغییر و پیوستن به جنس مخالف را دارند. این مراحل می‌تواند شامل هورمون درمانی، تغییر در رفتار اجتماعی، پوشش و یا جراحی #تغییرجنس باشد.


به چه کسانی #دوجنسیتی bigender# گفته میشود؟

دو جنسیتی  که در انگلیسی به صورت Bigender, bi-gender or dual gender نوشته میشود  یک اصطلاح است که افرادی را توصیف می‌کند که رفتار اجتماعی بین زنانه و مردانه دارند دوجنسیتی‌ها بین رفتار مردانه و زنانه حرکت می‌کنند یعنی گاهی رفتار مردانه و گاهی رفتار زنانه انجام می‌دهند و گاهی با صدای زنانه و گاهی با صدای مردانه و غیره

در واقع دوجنسیتی‌ها در یک لحظه به طور کامل زنانه و یا مردانه رفتار می‌کنند. دوجنسیتی‌ها مایل به طی کردن مراحل تغییر (هورمون درمانی، جراحی و غیره) نسیتند زیرا این افراد خود را هم مرد و هم زن میدانند و نمی‌توانند به یکی از این دو جنس تغییر کنند.

 دو جنسیتی‌ها مانند دیگر ترنسجندرها جسم خود را اشتباه تصور نمی‌کنند و مایل به #تغییرجنس خود نیستند

1- با ارایه توضیحات علمی فوق هماکنون شما خواننده محترم خودتان تعاریف علمی دو قشر متفاوت ترنسکشوال و دوجنسیتی را با مصاحبه غیرعلمی و سرار اشتباه اقای سام گشتاسب به عنوان مثلا متخصص و پزوهشگر و نویسنده کتاب در زمینه ملال جنسیت مقایسه کنید.

نویسنده: #محمدبهامین
تلگرام: https://telegram.me/helpftm
تلگرام: https://telegram.me/iransrsresults
تلگرام: https://telegram.me/helpftmsrsresults
تلگرام: https://telegram.me/lgbtqap
فیسبوک: https://www.facebook.com/mohammad.asemani92
جامعترین وبلاگ اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
http://helpts.blogspot.com

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر